Çekya’da yeni Devlet Başkanı Petr Pavel oldu

tarafından
50
Çekya’da yeni Devlet Başkanı Petr Pavel oldu

Çekya’da devlet başkanlığı seçiminde ilk turda 8 adaydan hiçbiri yüzde 50’den fazla oy alamamış, seçim yarışı ikinci tura kalmıştı.

Ülkede iki gündür devam eden devlet başkanlığı seçiminin, resmi olmayan sonuçlarına göre galibi belli oldu.

Sandıkların yüzde 100’ünün açıldığı Çekya’da, eski Genelkurmay Başkanı Petr Pavel, oyların yüzde 58.32’sini alarak ülkenin dördüncü devlet başkanı oldu. Eski Başbakan Andrej Babis ise oyların yüzde 41.67’sini aldı.

Seçime katılım oranı yüzde 70.25 olarak açıklandı.

Yaklaşık 8 milyon 250 bin seçmenin bulunduğu Çekya’da, seçimlere katılım oranı da 2013’ten beri en yüksek seviyeye ulaştı.

Petr Pavel ise aldığı 3 milyon 358 bin 926 oy ile ülke tarihinde en fazla oy alan devlet başkanı oldu.

Petr Pavel sandıkların yüzde 100’ünün açılmasının ardından zafer konuşması yaptı. Sözlerine demokrasi vurgusu yaparak başlayan Pavel, “Bana oy veren herkese çok teşekkür ederim. Aynı zamanda bana oy vermeyip, demokrasiye saygı duyarak sandığa gelenlere de teşekkür etmek istiyorum. Birçok kişinin desteklediği adayların kazanamaması nedeniyle hayal kırıklığına uğramasını anlıyorum. Ancak bu ülkede seçmen kazanıp ya da kaybetmez. Çünkü seçmenler doğruluk, haysiyet, saygı ve tevazu gibi değerleri kazandılar.” diye konuştu.

Seçimi kaybettiğini söyleyerek ülkenin yeni devlet başkanını tebrik eden eski Başbakan Andrej Babis ise, “Onun tüm vatandaşların başkanı olmasını ve Çekya’nın çıkarları için çalışmasını istiyorum. İnsanlar için burada olmaya devam edeceğim, benimle iletişime geçebilirler. Kaybetmiş olsam da aldığım oy, mevcut koalisyon iktidarının oylarından daha fazla. Hareketi devam ettirmek için daha da motive oldum.” dedi.

Görev süresi dolan Çekya’nın mevcut Devlet Başkanı Milos Zeman ise yazılı bir açıklama yaparak, “Sayın başkanı tebrik ederim. Çekya için iyi bir başkan olmanızı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Eski Genelkurmay Başkanı Petr Pavel, Zeman’dan 8 Mart’ta devlet başkanlığı görevini devralacak.